• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • LinkedIn

24 вересня в Києві відбулося унікальне у своєму роді подія, особливо для тих, кому доріг юридичний бізнес-і його професійне ведення – тригодинний майстер-клас для юристів, де головною темою було – «Помилки адвоката під час обшуку».

Організатором цієї події виступив Олексій Кравченко, засновник Академії Консалтингового Бізнесу, власник юридичної битолог у сфері консалтингу.

В якості спікерів на майстер-класі були представлені Денис Овчаров і Ксенія Проконова – адвокати, партнери практики безпеки бізнесу АТ Juscutum. В обох за плечима понад 10 років досвіду юридичної практики. Овчаров є віце-президентом Клубу професійних перемовників з правових питань, а також спеціалізується на вирішенні спорів, конфліктів з контролюючими та іншими органами. Їм були розроблені інструкції для бізнесу, де прописані основи поведінки на перевірки, обшуки, допити. Що стосується Ксенії Проконовой – вона відома як тренер для кандидатів у нову поліцію в МВС України, засновник практики врегулювання конфліктів шляхом медіації. У Ксенії також є колосальний досвід у розробці та впровадженні інструкцій для бізнесу за поведінкою обшуки, допити і перевірках.

Учасникам майстер-класу були запропоновані до розгляду наступні теми:

  • Психологія обшуку. У цій частині були проаналізовані прийоми і техніки тиску слідчих на адвокатів. Провідні фахівці запропонували свої методи боротьби і протистояння в цій непростій ситуації.
  • Розбір кейсів. На майстер-класі були детально вивчені реальні кейси і ситуації, з якими стикаються адвокати. Адже юридичний бізнес тримається на практиці і досвіді, якими успішні фахівці готові між собою обмінюватися.
  • Готові рішення. Спікери майстер-класу ознайомили учасників заходу з покроковим алгоритмом дій під час обшуку.
    Крім відповідей на злободенні питання, які учасники майстер-класу стали власниками сертифікату про підвищення кваліфікації, а також їм була надана відеозапис самого заходу.

Резюмуючи пройшов майстер-клас, нам хотілося б підсумувати, виділивши основні вектори. Було приділено чимало уваги типовим помилкам адвоката при обшуку клієнта, коли зачіпаються права і порушується закон. По суті, це те, з чим стикається щодня юридичний бізнес. Адвокат, зустрівшись з явними порушеннями закону, зрозуміло, зобов’язаний вимагати проведення слідчої дії в рамках закону. Але не секрет, що обшуки часто проводяться виключно з метою тиску на клієнта. У цьому випадку претензії щодо незаконності просто не будуть почуті. Єдиним вірним кроком у цій ситуації буде документування з боку адвоката всіх порушень закону працівниками правоохоронних органів, без зазначення «помилок» своїм опонентам – їх ви використовуєте пізніше, як «козир». Не забувайте також і про своє право викликати поліцію для фіксації перешкоджання адвокатського участі у проведенні слідчої дії. Ми говоримо про подання заяви про скоєння злочину, передбаченого статтею 397 Кримінального кодексу України.

Однак, не варто спокушатися і чекати законного проведення процедури співробітниками правоохоронних органів, байдуже спостерігаючи за здійсненням обшуку та інших дій. У цьому випадку ваше пасивне участь обернеться вам грубою помилкою та незворотними наслідками. Адвокат зобов’язаний перебувати при обшуку клієнта в самому його початку і до кінця, контролюючи абсолютно всі дії співробітників правоохоронних органів. Нерідко адвокату вдається скорегувати процес на свою користь, контролюючи роботу правоохоронців. Завчасно подбайте про те, щоб учасники ініціатори обшуку пред’явили відповідні документи і представилися. Не лінуйтеся фотографувати документи і переписувати дані. Спікерами майстер-класу не раз висловлювалася думка про те, що відео фіксація слідчої дії також вкрай необхідна.

Потрібно уважно вивчати документи, які надають вам призвідники обшуку, адже не рідкісні випадки, коли дані про обшук, м’яко кажучи, не відповідають дійсності. Наприклад, невірно вказана адреса перевірки, особа, що проводить обшук, не має на те права, у нього немає дозволу, та й сам термін обшуку давно минув. Ці нюанси і ваша до них уважність значно полегшить завдання – ви вправі вимагати скасування проведення обшуку.
Головною темою усього майстер-класу було те, що все потрібно здійснювати своєчасно, на місці. Сподіватися на те, що ви після заявіть про порушення проведення обшуку – легковажно і нерозумно. Фіксувати дані в протоколі обшуку потрібно в момент самого обшуку, не звертаючи уваги на заперечення та перешкоджання слідчого.
Також червоною ниткою майстер-класу була тема обшуків в IT-компаніях, коли адвокат не до кінця розуміє, що він зобов’язаний охороняти і захищати. Мова йде про головну цінність IT-бізнесу – інформаційні технології, програмне забезпечення, інтернет-трафік, які знаходяться, грубо кажучи, всередині техніки, а саме її і вилучають у першу чергу. Потрапляючи в руки органів, які проводять обшук, ви можете назавжди розпрощатися з нематеріальними активами. Не надаючи цьому значення, адвокат фактично причетний до втрати цих даних.

Зрозуміло, обшук – це ще те задоволення. У цей момент стресового стану схильний і клієнт, і адвокат. Однак у першого в цій ситуації менше відповідальності, чого не скажеш про адвоката – його помилки в момент обшуку будуть коштувати йому снижеуслуг, в цілому. Тут час згадати про таке поняття як «якісна робота» адвоката. Цей термін включає в себе оплачувану роботу, позитивно що відбивається на лінії захисту. Провідні юридичні компанії зовсім не тримають в секреті свій досвід ведення справ адвоката під час обшуків. Вони охоче діляться досвідом один з одним. Аналіз, вивчення, обмін знаннями в подібних ситуаціях сприяють ефективній та якісній роботі.

Пропонуємо вашій увазі десятку «кращих» адвокатських помилок у момент обшуку:

Пунктуальність, як запорука довіри. Деякі адвокати грішать тим, що не квапляться прибути на місце обшуку вчасно. Очікування клієнтом адвоката в критичній ситуації цілком можна порівняти з очікуванням доктора. Вам не болить, ось ви і не поспішайте, а клієнт тим часом їсть краватку і рве на собі волосся, відчуваючи себе заручником ситуації ситуацією. Адвокат – це парламентер, заспокійливе, той, хто захистить і запобіжить. Тому важливо усвідомлювати ту ступінь довіри, яка була вам надана, коли вас наймали. Обманюючи клієнта про час прибуття, ви ризикуєте залишитися без оплати і здобути репутацію ненадійного людини. Максимум, що може собі дозволити адвокат – це запізнення в півгодини. Все що більше – несерйозно і несолідно.

Думайте наперед, а не «на місці розберемося». Завжди покладайтеся на себе і свої знання, не покладати великі сподівання на клієнта. Варто заздалегідь продумати, який документ стане вам у пригоді в момент обшуку. Якщо у суді у адвоката є можливість і час щось дописати, щось дооформити, то в момент стресовій ситуації, такий як обшук – ви повинні діяти без права на помилку. Відсутність потрібної «папірці» обернеться вам недопуском на обшук. І чия тут вина?!

Пам’ятайте про безпеку, знайте про все. Вкрай не рекомендуємо виїжджати до незнайомих клієнтам. Відсутність знань про нього обернеться недостатню допомогу з боку адвоката. В цьому випадку залишаться незадоволеними є обидві сторони.

За компанію і обшук в радість. Всі потребують підтримки і адвокати теж. Виїжджаючи до клієнта, де проходить обшук, візьміть з собою напарника. Він вам стане в нагоді як помічник, сильне плече, моральна, а іноді і фізична підтримка. До того ж бувають випадки, коли адвокат не в силах «розірватися» і присутні у всіх «гарячих точ

Захищати того, хто платить – це поширена помилка адвокатів. Під час обшуку часто під вогнем виявляється не тільки керівник, але і його співробітники. У ваших інтересах проявляти турботу і увагу і до них теж. Це позначиться на вашій репутації і з вами працюватимуть.

«Ти як мене назвав?!» Припустимо на обшук ви зустріли «друга дитинства». Не здумайте переходити на особистості, тим більше, з представниками правоохоронних органів. Це не той випадок, коли доречно з’ясовувати стосунки. По-перше, з боку це виглядає несолідно, напевно вас припишуть до неврівноваженим, нездатною тримати себе в руках, тверезо оцінювати ситуацію. По-друге, подкосится ваш рейтинг, причому не тільки в очах клієнта, але і колеги цього правоохоронця не оцінять.

Не геройствуйте! Можливо, шрами і фарбують справжнього чоловіка, але тільки не особа адвоката. Порваний костюм, садна, зламані пальці – це не ознака хоробрості і відваги. Пам’ятайте про правило лікаря – він не стане надавати допомогу, якщо над ним нависла загроза, небезпека.

«…той дурний, хто відпочинок перетворює на заняття». Мабуть, адвокат – це єдина людина на обшук, яким категорично не можна розслаблятися. Бо ви один, а їх багато. Це як у світі тварин, розслабився – наздогнали, знищили, з’їли. Не будете максимально сконцентрованим, навіть якщо це триватиме від 6 до 72 годин, можете забути про перемогу. Адже представники правоохоронних органів, організатори обшуку сплять і бачать, щоб ви втомилися і не помітили, не внесену одиницю в протокол або незаконне допрашивание клієнта «за рогом» офісу. Протягом усього обшуку ви не повинні втрачати пильність.

Слідчий вам не товариш. Варто пам’ятати про те, що у вас з правоохоронцями абсолютно різні цілі, завдання, цінності. Вам платить гроші клієнт, а не слідчий. Та й хто підказує «як краще» ворогові? А для адвоката слідчий під час обшуку – вже точно не друг, і не соратник. Так і ваш клієнт цієї сердобольности явно не оцінить. Ось вже де точно ви можете надати допомогу слідчому, так це в пакуванні предметів, підготовлених до вилучення, складанні протоколу обшуку.

Приниження – річ обоюдогостра. Ні під яким приводом не дозволяйте себе принижувати клієнта або його працівників. У момент обшуку клієнт увазі не подасть і виконає всі ваші приписи і вказівки, але осад залишиться. Таке не забувають. Тому ніяких принижень, знущань і образ.

Виконувати роботу якісно стане простіше, якщо не брехати собі і адекватно оцінювати очікуваний результат.

Нагадуємо вам, що це наш перший майстер-клас. Ми плануємо і надалі організовувати подібні заходи на хвилюючі вас теми. Слідкуйте за нашими оновленнями і анонсами.