• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • LinkedIn

Ще в минулому році з’явився цілий ряд листів податківців, присвячених оподаткуванню ПДВ експорту за ціною нижче собівартості ( листи № 16878*, № 19090** та № 16964***). І всі вони, на жаль, містять невтішні і навіть (на наш погляд) незаконні висновки.

  • Лист ГФСУ від 10.08.2015 р. № 16878/6/99-99-19-03-02-15.
  • Лист ГФСУ від 07.09.2015 р. № 19090/6/99-99-19-03-02-15.
  • Лист ГФСУ від 11.08.2015 р. № 16964/6/99-99-19-03-02-15.

А ці висновки такі: різниця між собівартістю та договірною вартістю експортного товару в цьому випадку повинна обкладатися за ставкою 20 %. З чого б це раптом?

Для початку нагадаємо: база обкладення ПДВ при експорті визначається за загальними правилами п. 188.1 ПКУ, тобто виходячи з договірної (контрактної) вартості, але з урахуванням мінімальної межі. Така межа при експорті:

  • самостійно виготовлених товарів — не може бути нижче їх виробничої собівартості;
  • придбаних товарів — повинен бути не нижче ціни придбання.
  • Хоча, за великим рахунком, є підстави і взагалі при експортній операції не орієнтуватися на мінімальні обмеження, встановлені п. 188.1 ПКУ, адже експорт — це окремий об’єкт оподаткування, а не постачання ( п. 185.1 цього Кодексу). А п. 188.1 ПКУ вимагає застосовувати минпланку до операцій з поставки. Але керуватися цим досить ризиковано.

    При цьому, якщо товар експортується за ціною нижче собівартості, експортеру на дату оформлення МД треба скласти дві ПН:

    • одну — на суму, розраховану виходячи з договірної вартості (з типом причини «07»);
    • другу — на різницю між собівартістю і договірної ціни (з типом причини «17»).

    Так от, податківці вважають, що у другій ПН слід нарахувати ПДВ-зобов’язання, користуючись загальною ставкою ПДВ — 20 %, а не 0 %, яка встановлена для експорту. Аргументують вони свою позицію тим, що нібито сума перевищення не формує вартість експортного товару. А значить, до неї і не може застосовуватися ставка 0 %.

    Висновки податківців не витримують ніякої критики. Адже від того, що експортовані товари за ціною нижче собівартості, операція все одно не перестає бути експортної. Іншої операції тут просто немає.

    Крім того, ставка ПДВ 0 % (втім як і ставки 20 % і 7 %) застосовується до всієї бази обкладення ПДВ ( п. 193.1 ПКУ), а не тільки до договірної вартості. Тому і до договірної вартості, і частини перевищення повинна застосовуватися єдина ставка — 0 %. Але враховуючи наполегливість податківців в цьому питанні, швидше за все, свою позицію експортерам доведеться відстоювати в адмінсуді і ВАСУ вже визнав незаконним застосування при експорті ставки 20 % до суми перевищення мінімальної бази ПДВ над договірною вартістю.

    За матеріалами «Бухгалтер 911»