• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • LinkedIn

Оформлення відносин між власниками і розробниками game-startup; використання розробок інших правовласників; яку модель вибрати для власного ігрового бізнесу; організаційно-правова форма, юрисдикція, оподаткування, монетизація гри; захист і попередження про порушення авторських прав — не повний перелік питань, які розглядалися під час майстер-класу Game development, організованого Академією консалтингового бізнесу.

Спікерами майстер-класу виступили: Світлана Мальована СЕО і co-founder Консалтингової компанії Olans Group і стартап-проекту Raccoon World; Ігор Поспішний СЕО сервісної компанії для розробників GTP Media, організатор Кубка незалежних розробників СНД GTP Indie Cup; Анастасія Шуберт, керівник юридичного відділу Консалтингової компанії Olans Group.

За словами фахівців, при запуску проекту (стартапу), в першу чергу необхідно звернути увагу на оформлення відносин між власниками і розробниками. В залежності від умов співробітництва між ними, тип договору, що укладається буде відрізнятися. Якщо розробник є підрядником \ фрілансером \ третьою особою — укладається договір про надання послуг або аналогічний йому (в залежності від домовленості між сторонами щодо умов співпраці). Якщо розробник є або стане одним із власників — підписується інвестиційний договір або договір (протокол) про наміри.

Загалом, серед договорів, що укладаються з власниками розробниками (у звичайних умовах) є:

  • NDA — договір про нерозголошення конфіденційної інформації сторонами;

У договорі NDA в першу чергу варто звернути увагу на санкції, передбачені за розголошення конфіденційної інформації і список того, що входить у поняття конфіденційної інформації в договорі.

  • угода про не конкуренції — договір, що забороняє співпрацювати з фірмою, аналогічної або схожої спрямованості, протягом певного строку;

В угоді про конкуренції не варто акцентуватися на дані, включені в поняття «не конкуренції», тобто список компаній і дій, які розробнику не можна робити. Наприклад, пункт про те, що він не має права розробляти будь-яке З в принципі не є законним. А також на строк, протягом якого розробник не можете працювати на конкурента — зазвичай вказується термін до 3-х років, більш довгий термін є незаконним. Крім того, важливу роль також відіграє територіальна юрисдикція. У такій угоді повинна бути вказана територія, на якій розташовані можливі конкуренти, з якими розробнику не можна працювати. При цьому, пункт про заборону співпраці по всьому світу — незаконний.

  • договір про надання послуг — основний договір, в якому розробник надає свої послуги по розробці визначуваного елемента для замовника за певну винагороду.

Особливу увагу юристи звертають на договір про надання послуг. В такому договорі вказується обов’язок розробника передати права на створену ІС замовнику. У договорі можуть бути включені пункти про передачу будь-ІВ, створеної в період роботи з замовником.

Не менш важливим є перелік обов’язків, які повинен виконати розробник. Такий список повинен включати основні завдання розробника, але не бути надто детальним, або навпаки занадто узагальненим. У договорі повинно бути зазначено яким чином замовник ставить завдання перед розробником (наприклад, електронна пошта, лист, певна програма).

Правознавці також радять звертати увагу на те, яким законодавством регулюється договір і яким судом будуть розглядатися спори за нього. Законодавство різних країн світу відрізняється, і часом істотно, як в плані оподаткування і цін за арбітраж, так і в питаннях захисту ІВ.

Крім того, слід брати до уваги, що договори про надання послуг часто включають положення договорів NDA і договору про не конкуренції. При цьому вони будуть мати таку ж юридичну силу, як і окремий договір.

Важливим також є питання оподаткування. У договорі повинно бути зазначено, хто платить необхідні податки.

А чиї права?

Обсяг прав на відеогру найчастіше залишається незмінним для її власника протягом усього процесу створення (випуску) гри. Проте, існує безліч моментів і ситуацій, при яких такий стан справ змінюється:

  • Найпростіший варіант — коли права на гру має лише 1 людина, а інші беруть участь у процесі створення. У такій ситуації 100% прав на гру належать її творця, і він надалі вирішує, як ними розпоряджатися.

Однак, досить часто створити гру вирішують кілька людей. У цьому випадку, вони повинні заздалегідь розподілити обсяг прав, які будуть належати кожному з них. Такий розподіл, на практиці, частіше всього відбувається в усній формі, однак нерідко це призводить до проблем у майбутньому, тому юристи радять оформляти такий розподіл документально.

Досить часто фрілансери (підрядники) не хочуть укладати договір з «роботодавцем» та їх співпраця закріплюється в усній формі. Таке співробітництво має істотний мінус — обов’язок підрядника передати замовнику права на ІВ ніде не закріплена, і в майбутньому підрядник може заявити свої права на свою роботу, або, наприклад, передати результати своєї роботи конкуренту.

Щодо того, яку модель вибрати для власного ігрового бізнесу, експерти кажуть, що вибір організаційно-правової форми залежить від цільової аудиторії і мети проекту. Якщо проект розрахований на український ринок, то достатньо буде відкриття ФОП в Україні.

Якщо проект розрахований на іноземну аудиторію, яка має на меті вихід на міжнародний ринок, або передбачає залучення інвесторів, у т. ч. закордонних необхідно відкривати українське або іноземно юридична особа — ТОВ, АТ, LLC, Corp і т д.

В Україні розробка гри обкладається ПДВ тільки в певних випадках. Якщо в договорі зазначено, що послуги по розробці гри надаються нерезиденту (значення має місце реєстрації іншої сторони), то ПДВ не сплачується, якщо друга сторона зареєстрована в Україні — необхідно платити ПДВ. При цьому експерти акцентують на тому, що до 2021 року в Україні діє пільговий режим оподаткування за поширення ПО кінцевому користувачеві, таке поширення не обкладається ПДВ. Не варто забувати, що ПДВ платять тільки компанії, обіг яких перевищив мінімальну необхідну суму для обов’язкового становлення платником ПДВ або компанії, стали платником ПДВ за власним бажанням.