• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • LinkedIn

За останні кілька років поняття «юридичний бізнес» у класичному його розумінні зазнало значні трансформації. Ключовим вектором і одночасно відправною точкою цих змін став Legal Tech. Щодня технології змінюють юридичний ринок (і повсякденне життя). В чому ці зміни знаходять своє відображення, як вони допомагають або, можливо, заважають юристам — обговорюватимуть учасники другої міжнародної конференції юридичних інновацій Legal Tech Kyiv 2017. «Юридична Газета» поспілкувалася з організаторами та учасниками заходу — засновником платформи фінансування судових процесів OpenLex Михайло Гончарук, засновником Академії консалтингового бізнесу Олексієм Кравченко і Агентом інновацій в Праві в Hiil Justice Accelerator Дмитром Форемним

  • 24.05.2017 р. Академія консалтингового бізнесу і Open Lex вже вдруге провели Міжнародну конференцію юридичних інновацій Legal Tech Kyiv 2017. Скажіть, що або хто виступив натхненником заходу? Чому саме така тема?

Михайло Гончарук, засновник платформи фінансування судових процесів OpenLex: Ідея проведення заходу виникла ще в минулому році, коли ми розробляли проект ОpenLex і міркували над питанням втілення деяких IT-рішень. Такі конференції вже кілька років поспіль проводяться в США і Великобританії. В процесі обговорення з колегами української конференції Legal Tech до нас приєднався Олексій Кравченко зі своєю командою.

Олексій Кравченко, засновник Академії консалтингового бізнесу: Ми бачимо і на власному досвіді переконуємося, що втілення ІТ-рішень в процеси юридичного бізнесу відкривають для нас нові горизонти: ми більше інструментів для роботи, можемо систематизувати і вдосконалювати свої дії, а також запропонувати більше рішень своїм клієнтам. Тому ми вирішили поділитися своїм досвідом і зібрати фахівців, які вже працюють з інноваціями.

Що цікавого було на минулорічній конференції Legal Tech Kyiv? Чим відрізнялося нинішній захід?

М. М: По-моєму, відстань між конференціями в один рік продемонструвала значні зміни у сприйнятті позначеної теми. У минулому році багато хто взагалі не розумів, кого і для чого ми збираємо на своєму майданчику, про що будемо говорити. В цьому році такі питання не виникали. До того ж все більше і більше юридичних компаній дивляться в бік Legal Tech інновацій.

А. До: За рік в законодавстві багато чого змінилося, з’явилися нові поняття і технології. Якщо говорити про інновації, варто відзначити, наприклад, поява технології захисту інформації Block Chain і програмного забезпечення, з яким юристам доведеться працювати, а також розширення сфери впливу ІТ-права. Це тягне за собою перегляд бізнес-процесів і вивчення юристами нових сфер діяльності. Тут без допомоги ІТ-шників ми, юристи, навряд чи зможемо впоратися. Тому формат подібних заходів, які передбачають вирішення питань як юристів, так і спеціалістів ІТ-індустрії, набувають актуальності.

Які актуальні питання розглядалися в цьому році, не були висвітлені в минулому?

М. М: Я сказав би, що в цьому році була зовсім інша якість обговорюваних питань. Питання доцільності реалізації електронного суду вже не стоїть так гостро, адже держава повільно і поступово рухається в цьому напрямку. Це одна з головних тем Legal Tech Kyiv. Крім того, Україна стає більш цікавим об’єктом для європейських країн. До речі, варто відзначити, що цього року до нас приєдналися зарубіжні спікери.

Розкажіть про тематику та спікерів Legal Tech Kyiv 2017

А. До: Ми виділили 3 основних напрямки конференції: світові тренди в Legal Tech, інвестиції в цю сферу і перспективи розвитку. Також ми надали можливість українським розробникам програмного забезпечення презентувати свої стартами. Ми були вражені результатами розроблено з юристами.

Кожен доповідач самостійно обирав тему свого виступу, або Ви як організатори складали програму конференції?

М. М: Програма формувалася спільними зусиллями організаторів і спікерів. Головною метою було привернути актуальною і практичний контент.

А. До: Ми вдячні модераторам, безпосередньо є практиками у темах сесій, які вони вели. Олена Локайчук, Дмитро Форемний і Едвард Смишляєв змогли спрямувати виступи спікерів в єдине русло, задати додаткові питання, відповіді на які сформували повне уявлення про нові можливості на ринку юридичних послуг завдяки технічним розробкам. Конференція була організована завдяки зусиллям команди Академії консалтингового бізнесу, яка виступила в ролі діджитал-агентства і в черговий раз нам довела, що використовуючи сучасні технології, можна набагато легше і ефективніше досягти поставленої мети.

Кого б Ви ще хотіли бачити в ролі спікерів?

М. М: Більше вітчизняних Legal Tech проектів та людей, які надихають інших на їх створення.

А. До: Нас надихає кількість молодих фахівців — представників нового покоління юристів, які охоче впроваджують інновації та технічної молоді, яка чутлива до змін і появи нових можливостей і вміє технічно втілювати ідеї юристів у житті. Однак хотілося б також бачити на подібних заходах більш зрілу аудиторію, яка, на жаль, консервативна і не дуже охоче приймає новітні технології.

Розкажіть детальніше про міжнародних межі конференції? Які країни є цільовою аудиторією для участі і перегляду?

Дмитро Форемний, Агент Інновацій в праві Hiil Justice Accelerator: Передусім, конференція була сфокусована на українському юридичному ринку, проте участь спікерів з Німеччини та Нідерландів показує, що ми стаємо цікавими для Європи. Це скоріше перше знайомство, ніж глибока співпраця ринків, але надалі все залежить від нашого бажання обмінюватися досвідом і впроваджувати знання колег з Європи та Сполучених Штатів. Очевидно, що двері для нас відкриті.

Які країни є цільовою аудиторією для участі і перегляду?

А. До: Ми не обмежуємо аудиторію. Як представники юридичного бізнесу ми розуміємо, з якими проблемами доводиться мати справу кожен представник професії. По-перше, це часовий ресурс; по-друге, ресурс персоналу. Якщо ти працюєш сам, важливо особисто зробити ефективною свою роботу за короткий робочий день. Тому починаєш шукати шляхи, як оптимізувати процес. Що стосується персоналу, то навіть кваліфіковані та досвідчені фахівці стикаються з величезними обсягами інформації, яку потрібно структурувати, обробити і компетентно використовувати. У випадку завжди стають технічні інструменти, які дозволяють зробити це швидше і якісніше. Я вважаю, що ті інструменти, які представили розробники, будуть актуальні не тільки в Україні.

Для кого конференція була корисною?

А. До: За відгуками учасників, ми зрозуміли, що в наступному році, крім юристів і ІТ-шників, будемо запрошувати ще і власників бізнесу, оскільки дуже багато питань, які обговорювали на конференції, актуальні для них. Наприклад, тепер перед тим, як укласти угоду, є технічна можливість перевірити свого контрагента. Це робить бізнес більш безпечним і передбачуваним, дозволяє не втрачати час і прибутку. Однак мало хто з бізнесменів знає про таку можливість.

З якими труднощами довелося і доводиться стикатися в процесі організації заходу?

А. До: Ми спостерігаємо, що багато власників бізнесу їдуть за кордон, щоб дізнатися про практику ведення бізнесу, освоїти технічні навички для отримання конкурентних переваг. Однак український бізнес є специфічним, тому розробки, які є в Європі, вимагають адаптації. Багатьом здається, якщо розробка імпортна, то вона варта уваги. Мені шкода, що українські розробки, за якими вже сьогодні полюють іноземні компанії і якими пишається світ, у нас мало цінуються. Як говориться, «на своїй землі немає пророка». Хочеться, щоб український бізнес був більш лояльним до вітчизняних стартаперів.

Для участі в конференції ми намагалися зібрати практиків, вже застосовують у своїй роботі технологічні розробки або займаються розробкою програмного забезпечення для юридичного бізнесу. Оскільки це провідні фахівці, що мають відповідну завантаження та щільний графік роботи, нелегко було організувати і зібрати кращих на єдиному майданчику. Ми вдячні тим, хто долучився до проекту та інвестує в напрямок Legal Tech в Україні.

Яким Ви бачите майбутнє юридичного бізнесу під впливом Legal Tech в найближчі, скажімо, 5 років?

М. М: На мою думку, технології точно не замінять роботу юриста. Вже сьогодні юристи працюють з новими формами злочинів, видами доказів, способами збору та аналізу інформації etc. Однак саме технології можуть зробити таку роботу більш ефективною. З іншого боку, очевидно, що юристам доведеться ставати більш «технологічними», щоб відповідати об’єктивним викликам часу.

Д. Ф.: Найбільша зміна, яке відбудеться найближчим часом — це спрощення доступу до юридичних знань для пересічних громадян. Демонополізація юридичної експертизи в інтернеті, яка зараз відбувається, дійде до того рівня, що юрист як людина, яка знає, як скласти документи, щоб легалізувати відносини між сторонами, більше не потрібно, оскільки скористатися сучасним онлайн-конструктором буде набагато швидше і дешевше.

Корпоративні клієнти хочуть «big bang for a buck», тобто більше послуг за менші гроші. У щоденних завданнях людина стає цьому на заваді. Наприклад, сервіс beagle вже зараз вкаже, де в договорі вузькі місця і виділить їх кольором, правда, поки тільки англійською мовою. Тобто завдання юристів стануть іншими — більш комунікативними, менеджерськими, технічними.

А. До: Юристам доведеться змінюватися, освоювати нові напрямки права, вчити англійську мову, розбиратися з ботами та інноваціями. З’являється нова юридична професія Legal Engineer — це нова ступінь розвитку юридичного бізнесу в Україні. Юристи, які будуть освоювати цей напрям, будуть мати значні конкурентні переваги.

За матеріалами видання «Юридична газета»