• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • LinkedIn

15 грудня 2016 року в київському готелі «Алфавіто» відбувся унікальний майстер-клас, який провели два видатних адвоката сучасності – Олексій Шевчук та Ілля Новіков. Не так давно вони почали спільно працювати над захистом молдавського бізнесмена – і в той же час громадянина України — В’ячеслава Платона (Кобалева), а тому на власні очі могли порівняти досягнення, загальні моменти і відмінності київської і московської шкіл адвокатури відповідно.

Обидва адвоката, до речі, добре відомі вітчизняному медіа-простору. А. Шевчук деякий час чи не в усіх ЗМІ не називався інакше як «адвокат Корбана», оскільки саме під час процесу над екс-лідером партії «УКРОП» телеглядачі України зрозуміли, що значить справжнє судове красномовство. У свою чергу, В. Новіков для жителів нашої країни надовго запам’ятається як адвокат Надії Савченко. Ймовірно, з часом ці кліше забудуться, або заміняться на інші, але одне безперечно вже сьогодні повчитися у цих майстрів захисного справи однозначно є чому. Що власне і підтвердили кілька десятків слухачів майстер-класу, серед яких понад 2\3 склали чинні адвокати.

Насправді майстер-клас «Адвокатська мова — візитна картка адвоката» вже проводився Олексієм Шевчуком кілька місяців тому за підтримки Академії консалтингового бізнесу. Але цього разу організатори вирішили вистрілити дуплетом, — і не прогадали.

Протягом 3-годинного спілкування учасники заходу обговорили такі цікаві теми, як харизма адвоката, визначення аудиторії і методи впливу на неї, особливості роботи над текстом виступу і обачність у виборі питань при допиті свідків, мистецтво спору в суді, участь у дебатах і багато інших. Плюс до всього, адвокати поділилися своїми практичними напрацюваннями і розкрили деякі секрети своїх успішних справ. Ще однією родзинкою майстер-класу стало те, що всі ці базові для кожного адвоката речі подавалися не шляхом голого теоретизування, але через призму нового віяння в сучасній адвокатуру становлення і розвиток такого напрямку як «Публічна адвокатура» (як варіант, іноді ще називають «політична адвокатура», яскравими представниками, якщо не сказати родоначальниками якої якраз і є обидва спікера.

Втім, на думку Іллі Новікова, більш правильним все ж буде вести мову про «публічної адвокатуру», оскільки всі політики – публічні люди, але не всі публічні люди – політики. Крім того, особливістю даного виду адвокатури є те, що адвокат повинен не тільки думати про те, що він скаже під час виступу в суді, прогнозувати наперед, що з його промови прямо із залу суду «потрапить в Твіттер», але й чітко пам’ятати про те, що і як він повинен буде сказати перед пресою після виступу в суді, щоб вся його робота в процесі не пропала даром. При цьому виступати перед ЗМІ до початку судового засідання вкрай не рекомендується, оскільки потім буде неможливо відіграти назад сказане, якщо в процесі щось піде не за планом адвоката. «Моя порада проста, але він працює. Відтепер намагайтеся будувати свою мову не тільки за підручниками, але і з урахуванням соціальних медіа. А тому спочатку виступу залучіть увагу до своєї мови шляхом короткого висловлювання-сенсації, потім викладайте юридичні факти і свою позицію, а на завершення знову подайте яскравий і запам’ятовується меседж», — радить В. Новіков.

Олексій Шевчук з цього приводу додає, що крім власне бажання говорити, «потрібно ще й вміти робити, а тому необхідно практикуватися в кожному процесі, незалежно від того, є ЗМІ в залі чи ні, страшно від того, що вас переб’є прокурор або суддя, — говорити потрібно завжди – і тоді у вас виробиться ваш власний стиль».

Повертаючись же до заявленої тематики майстер-класу, зазначимо, що виступають адвокати ще раз підтвердили основну тезу про те, що значення ораторської майстерності дуже велике не тільки в побудові взаємин з людьми у суспільстві, в сім’ї, в колі друзів, у школі, в університеті, але насамперед — в роботі і кар’єрі адвоката. «На жаль, судове красномовство практично повністю зникло із залів судових засідань. Сьогодні вже не доводиться говорити ні про «золотому столітті» ораторського мистецтва (захисники часів Стародавнього Риму), ні навіть про «срібному» (присяжні повірені Російської імперії 10 століття). Аудиторія вже не та – сьогодні ніхто не готовий слухати багатогодинні виступи, які рясніють логічними прийомами. І, тим не менш, навіть сьогодні мова адвоката допоможе вам добитися успіху в кар’єрі», — акцентував свою увагу Ілля Новіков. У свою чергу Олексій Шевчук зазначив, що нинішня правоохоронна система щосили намагається перетворити адвокатів в статистів, зачитують свою позицію з папірця, у той час як прокурор дивиться щось у своєму телефоні, а суддя – у вікно: «Ви повинні завжди пам’ятати, що адвоката повинні ЧУТИ. Написати юридично правильний документ може і ваш помічник, але ось донести свою позицію до судді, зробити так, щоб клієнт сам повірив у те, що він не винен – ось основне завдання адвоката».

Уміння говорити – це насправді візитна картка адвоката, і іноді це набагато важливіше, ніж модний галстук і хороший костюм. Хоча, при підготовці до виступу в суді, треба пам’ятати і про багатьох інших речах. Про деякі такі секрети розповів В. Новіков, адже в судовій промові не буває дрібниць, все має своє значення і все повинно мати кінцеву мету – всі допоміжні засоби форми мовлення мають посилювати зміст промови і наочно ілюструвати думки оратора. Зокрема, московський адвокат зауважив, що, по-перше, завжди потрібно пам’ятати, як ваш зовнішній вигляд сприймуть в тому чи іншому конкретному судовому засіданні. Йти в яскравому шовковій краватці-метелику в суд першої інстанції не завжди розумно, але якщо ви спеціально хочете відволікти увагу судді на себе, щоб той, наприклад, менше замислювався про позиції вашого клієнта – тоді це правильно. По-друге, іноді на результат справи може вплинути навіть така дрібниця як геометрія судового залу. Зокрема, показовий випадок, коли прокурор у силу близького розташування свого столу до місця, де сиділи присяжні, шляхом постійного «бубнежа»-коментування позиції захисту повністю схилив присяжних на свою сторону.

Що дивно, під час свого виступу адвокат повинен навіть пам’ятати про те, де і що у нього в цей момент зайняті руки. «Ви знаєте, кількість моїх знайомих адвокатів, які користуються чотками, неймовірно високо», — зазначає адвокат Новіков. Чим це можна пояснити? Та хоча б тим, що вервиця – це цілком традиційна річ для знаходження в руках, на відміну скажімо, від скріпок або запальничок, постійно вертіння яких може дратувати чи не всіх учасників процесу. Так що іноді чотки – не менш важливий атрибут для сучасного адвоката, ніж візитка і запонки.

Також лектори під час відповідей на запитання учасників стосувалися і багатьох інших аспектів виступу в суді. Наприклад, було сказано про те, що, незважаючи на небажання ділитися гонораром, нині вельми необачно входити в гучні процеси самостійно. «Коли в процесі бере участь два-три адвоката, це дозволяє не тільки змінювати тактику під час процесу, але і прогнозувати стратегію захисту на різних рівнях. Наприклад, один адвокат робить упор на спілкування з пресою, інший – «працює на суддю», а третій – проводить аргументацію, необхідну в якості «опори» в наступній інстанції», — говорить Олексій Шевчук. Також адвокати впевнені в тому, що, незважаючи на будь-яку підготовку, завжди потрібно вміти коректувати аудиторію. Наприклад, навіть під час ідеально вивіреної по логічному побудові, але довгої промови іноді необхідно просто затнутися або зробити щось неординарне, щоб слухачі стрепенулися від того, що ви порвали ритм розповіді, — і знову стали уважно вникати в те, що відбувається.

А в завершенні майстер-класу адвокати висловили надію, що слухачі не тільки оволоділи новими навичками виступу в суді, але і неодмінно застосують їх на практиці найближчим часом.

Автор: Іван Правдин, джерело http://vnews.agency/.