• Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • Pinterest
 • Gmail
 • LinkedIn

Ось вже більше півроку Україна живе з новим Законом «Про національну поліцію», який був прийнятий 2 липня 2015 року. Закон містить основні принципи діяльності поліції, систему поліції, статус, права і обов’язки поліцейських, порядок проходження служби. Основне, що буде звернено увагу в цій статті — це взаємовідносини між поліцейськими, а саме патрульної поліцією і водіями транспортних засобів.

Як правило, всіх водіїв цікавить одне основне питання: Коли і при яких обставинах його можуть зупинити? Закон дає вичерпний перелік підстав, які можуть стати причиною зупинки поліцейським вашого транспортного засобу.

Отже:

 • якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
 • якщо є явні ознаки, які свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
 • якщо є інформація, яка свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до скоєння ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, яка свідчить про те, що транспортний засіб або вантаж можуть бути об’єктом або знаряддям вчинення ДТП, кримінального або адміністративного правопорушення;
 • якщо транспортний засіб знаходиться в розшуку;
 • якщо необхідно здійснити опитування водія, пасажирів про обставини скоєння ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
 • якщо необхідно залучити водія транспортного засобу для надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським, або як свідка при оформленні протоколів про адміністративні правопорушення або матеріалів ДТП;
 • якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження або заборону руху;
 • якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
 • порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.
 • При цьому, перше, що повинен зробити поліцейський після зупинки вашого автомобіля, це проінформувати вас про конкретну причину зупинки транспортного засобу з детальним описом підстави зупинення (одне з тих підстав, що вказані вище).

  Крім того, поліцейський зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на вашу вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеної в ньому інформацією, не випускаючи його з рук.

  Також багатьох водіїв цікавить питання правомірності огляду автомобіля, а також безпосередньо салону і багажника автомобіля. Зупинимося на цьому питанні докладніше.

  Так, згідно з новим законом, поліцейським може бути проведена так звана поверхнева перевірка автомобіля як превентивне поліцейське захід. Поверхнева перевірка здійснюється шляхом візуального огляду транспортного засобу у таких випадках:

  • якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, свобода якого обмежується незаконним способом;
  • якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонений або обмежений, або становить загрозу для життя чи здоров’я оточуючих;
  • якщо існує достатньо підстав вважати, що транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення або знаходиться в тому місці, де може бути вчинено кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.

  Поверхнева перевірка транспортного засобу здійснюється шляхом візуального огляду транспортного засобу, а також салону і багажника. Поліцейський при здійсненні поверхневої перевірки має право вимагати відкрити багажник і/або двері салону.

  Під час поверхневої перевірки транспортного засобу особа має самостійно показати поліцейському вміст транспортного засобу.

  При цьому, хотілося б звернути увагу, що закон не вимагає від поліції складання протоколу або присутності понятих при проведенні даної поверхневої перевірки.

  Що ще хотілося б відзначити з нововведень в контексті нового закону. Таким нововведенням є надання поліції права використовувати засоби фото-та відеофіксації, в тому числі і тих, які працюють в автоматичному режимі. Поліція використовує засоби фото-і відеофіксації з метою попередження, виявлення або фіксації правопорушень. Дану техніку поліція може закріпити на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати по зовнішньому периметру доріг і будівель.

  Крім того, хотілося б звернути увагу водіїв нашого міста на часті штрафи за паркування в недозволеному місці. А якщо говорити відкрито – за початок застосування штрафів до водіїв за неправильну парковку. Адже до того, як на наших вулицях з’явилися поліцейські, ми паркувалися як хотіли – де зручно і де є місце. Тепер потрібно бути гранично уважними. Я рекомендую перечитати ще раз Правила дорожнього руху, звертаючи особливу увагу на положення, пов’язані з паркуванням, і звичайно ж намагатися дотримуватися встановлених правил, інакше доведеться платити штраф у розмірі 510 грн.

  Підводячи підсумки, хочеться побажати і нам – водіям, і новим поліцейським ставиться з повагою один до одного, виявляючи максимальну лояльність і розуміння. Хочеться вірити, що нова поліція буде, насамперед, на захист наших інтересів і підтримання правопорядку, а ми в свою чергу будемо законослухняними і дисциплінованими водіями.