• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • LinkedIn

Поняття «Токсичний клієнт» з’явилося не так давно – визначення застосовується з 2009 року. Оскільки адвокатура і юриспруденція відноситься до сфери послуг, працювати доводиться з людьми. Поняття «токсичний клієнт» з’явилося на підставі поняття «токсичні люди» — це люди, які отруюють відносини і життя в цілому.

Солодко Євгеній Вікторович — керуючий партнер адвокатського об’єднання «Солодко і партнери». Є одним з кращих кримінальних адвокатів України. Серед його клієнтів відомі політики, банкіри, чиновники, представники великого бізнесу. У 2010 р. Він увійшов до числа 100 найкращих юристів України та був визнаний одним з найкращих юристів України в області кримінального права і процесу. Очолює комітет з кримінального права та процесу Асоціації правників України, активно працює у складі комітету з захисту прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності Ради адвокатів України.

По-перше, безпосередньо сам клієнт може бути токсичною, отруює особистістю. По-друге, бізнес може бути токсичним (наприклад, торгівля алкоголем).

Основні категорії токсичних справ:

  • політичні
  • економічні
  • сімейні

Будь-який бізнес може виявитися токсичним, якщо його зроблять. Будь-які стосунки зі штатним юристом будуються на принципі «адвокат-клієнт» або «повірений-довіритель» і в даних відносинах юрист підприємства негласно виявляється адвокатом компанії, в якій він працює. Навряд чи юрист, влаштовуючись на роботу може припустити, що його бос виявиться керівником організованого злочинного угруповання. Однак, якщо в компанії складається нездорова ситуація і юрист бачить, що дії виходять за рамки закону – йому потрібно піти з роботи?

Піти з компанії, коли у неї виникли проблеми – це професійна боягузтво або бажання зберегти репутацію?

Піти – це фактично кинути свого клієнта. Це – не завжди програш. Програти можна гідно. Вчинити кримінальний злочин сьогодні може не тільки фізична, але й юридична особа. І юрист, який працює в компанії, повинен чітко розуміти: що і кого він захищає або представляє в цьому випадку. Можна розвернутися і піти, але це не зовсім чесно стосовно колег і менеджерів компанії. Якщо юрист вже потрапив у процес, який в підсумку може виявитися токсичним, у нього позиція може бути тільки одна: працювати в білу, працювати чесно і працювати з максимальним інформаційним супроводом. У таких випадках, коли відбувається протистояння і нерівна боротьба, в подібному процесі найвірніша обрана стратегія – це робота тільки в рамках закону.

Як адвокату захистити себе, якщо почалося кримінальне переслідування?

Чим адвокат відрізняється від звичайної людини? Єдиним, що пред’явити підозру адвоката може лише Заступник Генерального прокурора або сам Генеральний прокурор. При цьому заборонено переслідувати адвоката за його правову позицію – це наша робота. Проте не рідко при протистоянні опоненти придумують різні моменти фальсифікації, подання підроблених документів у судах, а коли не можуть інтелектуально перебороти, опускаються до фізичного впливу.

Кого набирати в штат: молодих юристів або молодих адвокатів?

Адвокати мають основоположний документ, яким вони керуються – це Правила адвокатської етики. Якщо адвокат ці Правила порушив, це може призвести до позбавлення права на заняття адвокатської діяльності.

Для того, щоб представляти інтереси клієнта у судах, потрібно обов’язково мати статус адвоката. Багато юристи отримують цей статус. Адвокат – це юрист завжди. Юрист – не завжди адвокат. Я рекомендую своїм клієнтам – юридичним особам юридичні відділи своїх компаній переформатувати в адвокатські об’єднання. Оскільки доступ до документації адвоката законодавчо ускладнений у порівнянні з документами звичайної комерційної фірми.

Хоча представники органів правопорядку не особливо стурбовані дотриманням гарантій адвокатської діяльності. І протягом останніх декількох років адвокатське співтовариство намагається жорстко відстоювати свої права. Це дуже непросто, оскільки державі не потрібна незалежна адвокатура. Ви уявіть: 40 тисяч вільно мислячих людей, озброєних знаннями галузі права – це серйозна сила. Тому, хочеться, щоб вона була якимось чином керована, а в ідеалі – підконтрольна.

Адвокатура – це спочатку професія, яка передбачає свободу. Починаючи з 1922 року, навіть при Радянському союзі у всі етапи його досить непростий і навіть кривавої історії, адвокатура була самоврядною організацією, за винятком деяких идеологичных моментів. Та найбільше досягнення і найбільша цінність адвоката – це незалежність. За великим рахунком навіть покарання адвокат може отримати від своїх колег під час розбору дисциплінарних правопорушень Дисциплінарною палатою Ради адвокатів регіону. Тобто не може адвоката покарати більше ніхто – ні Міністерство юстиції, ні будь-який інший орган. Порушити кримінальну справу і ускладнити життя — так, але позбавити свідоцтва можуть тільки колеги за дуже серйозне правопорушення, яке несумісне з високим званням Адвоката.