• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • LinkedIn

З жовтня 2018 року по всій країні проходять масові комплексні перевірки Держпраці, податкової та пенсійного фонду. Акцент роблять на перевірці трудового законодавства (не дивно, штрафи там більше за інших), тому на сьогодні вже сформувалися найбільш поширені порушення, на які в першу чергу звертають увагу перевіряючі.

4 місце – необгрунтовано довгий випробувальний термін
За загальним правилом, випробувальний термін не може перевищувати трьох місяців, а для окремих категорій працівників – 6 місяців. Все що більше – вже незаконно.

3 місце – пропозицію пройти стажування
Тут проблема може бути як у змішуванні понять, так і в умислі. Випробувальний строк може маскувати стажуванням, так як вона може проводитися до прийому на роботу і є навчанням. Але працівникам слід пам’ятати, що як така стажування може застосовуватися лише для тих осіб, робота яких передбачає необхідність навчання до практичного застосування навичок, тому не може пропонуватися у всіх випадках. А якщо вам пропонують ще й сплатити таку стажування самостійно – слід бути вдвічі уважнішим і уточнити, наскільки на такій роботі взагалі необхідно попереднє навчання.

2 місце – випробувальний термін без оформлення трудового
Крім того, що це суперечить закону, часто це ще й шахрайська схема. Під приводом «нам потрібно придивитися один до одного» кандидату пропонують у випробувальний строк працювати за меншу оплату і без офіційного оформлення трудових відносин. Крім того, що цей термін не входить в стаж не враховується для відпустки, по його закінченню роботодавець так і не влаштовує такого працівника офіційно, а на його місця шукає чергового «стажиста». Так що оформлення на час випробувального терміну – це ще і показник надійності компанії.

1 місце – робота без оформлення трудових правовідносин
Цілком очікуване 1 місце посідає «неофіційна робота». Все частіше самі співробітники не проти такої схеми, але слід пам’ятати, що в такому випадку буде складно відстояти свою позицію і основні права, навіть право на відпустку, наприклад.

Одним із способів таких взаємин є підписання цивільно-правового договору. Спосіб то легальний, але для нього слід переконатися, що працівник розуміє всю суть і відмінності таких правовідносин, адже він може навіть не звернути на це увагу. Також роботодавцям слід враховувати, що судова практика визнання цивільно-правових договорів такими, що приховують фактичні трудові відносини досить поширена, тому слід враховувати особливості такого договору щоб якось його не визнали трудовим.

Працівникам слід враховувати, що при цивільно-правовому договорі вони позбавлені своїх трудових прав і гарантій (як мінімум, їх доведеться довго доводити і відстоювати) тому будьте уважні при оформленні будь-яких правовідносин і намагайтеся максимально себе захистити.