• Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • Pinterest
 • Gmail
 • LinkedIn

Рада адвокатів Київської області спільно з Радою адвокатів міста Києва оголошують про проведення акції протесту адвокатів під стінами Верховної Ради України, яка відбудеться 7 жовтня, напередодні Дня юриста.

Акція буде мирною і триватиме всього 2 години — з 12.00 до 14.00, але при необхідності адвокати готові перейти до більш радикальних методів вираження свого невдоволення.

Рівно рік тому, 4 жовтня 2015 року, адвокати України вперше хотіли оголосити про свою страйку. Вони збиралися не ходити в судові процеси, не відвідувати СІЗО, не супроводжувати угоди… Україна була на межі правового колапсу, а все тому, що, як написав адвокат Олексій Шевчук, «держава продовжує тиск на інститут адвокатури і загрожує йому втратою незалежності із-за ризику одержавлення і репресій щодо адвокатів».

І все-таки, страйк з різних причин так і не відбулася (правда, в Фейсбук з’явилася закрита група адвокатів «Страйк адвокатів»), але, на жаль, тиск на адвокатів за минулий рік не стало менше, а порушення прав відбувається кожен день. Ось лише невеликий перелік резонансних подій за останній місяць: блокування поліцією будівлі Апеляційного суду столиці і не допуск адвоката Андрія Мамалиги на суд; незрозуміла провокація стосовно адвоката, члена ВРЮ Павла Гречківського; обшуки адвокатів Харківщини (АТ «Соратник» та інші); обшуки адвокатів Києва та Київської області з боку податківців і НАБУ…

Тільки за перше півріччя 2016 року в Україні відбулося у 4 рази більше порушень прав адвокатів, ніж за весь 2012 рік! І це при тому, що норми, які діють на забезпечення адвокатської таємниці та прав громадян добре врегульовані і виписані. Але це не заважає правоохоронним органам (і ГПУ, і НАБУ, і ДФС) постійно порушувати права адвокатів. Правоохоронні органи знають про власній безкарності, і впевнені в тому, що вони мають преференції від держави, а тому на офіційні звернення адвокатів ніхто не звертає увагу. Саме тому адвокати нарешті зважилися на відповідні дії. За інформацією «Вектор ньюз» Рада адвокатів Київської області спільно з Радою адвокатів міста Києва оголошують про проведення акції протесту адвокатів під стінами Верховної Ради України, яка відбудеться 7 жовтня, напередодні Дня юриста, з 12.00 до 14.00.

Проведення мирного протесту адвокатів буде направлено проти:

 • порушення прав адвокатів під час обшуків, а також проти ототожнення адвокатів з їх клієнтами;
 • загроз адвокатів з боку правоохоронних органів (адвокатам, які займають активну позицію, погрожують розправою, кримінальними справами);
 • ігнорування позиції адвокатів у судовій системі (зокрема, у судових рішеннях про обрання запобіжного заходу, вироки навіть не згадують про позиції адвокатів).

Адвокати таким чином хочуть не тільки привернути увагу до ситуації, але і домогтися внесення змін в законодавство, що передбачають розширення прав адвокатів.

Чому адвокати виходять на мітинг: текст вимог до народних депутатів

Очікується, що на площі Конституції збереться до 1000 чоловік. Принаймні саме таке попереднє кількість учасників заявлено у спільному зверненні адвокатів Києва та Київської області на ім’я мера Віталія Кличка. Які вимоги будуть висувати адвокати, поки точно не відомо, але загальний лейтмотив акції під промовистою назвою «Право на захист» зрозумілий. Його озвучила голова Ради адвокатів міста Києва Інна Рафальська: «Про що ми будемо говорити? Право на захист — фікція; змагальність процесу — фікція; професійні права — фікція; самоврядування в адвокатурі — фікція. І треба відстояти професію, тих, хто реально хоче працювати своїми знаннями, а не бути листоноша «.

Відразу ж відзначимо, що мітинг адвокатів буде проходити в мирному руслі. Як жартують самі адвокати, «вила НЕ беремо», «кульок і вінків теж Не буде». Але при цьому все ж очікується, що хтось із депутатів все ж таки зверне увагу на страйк адвокатів і вийде до мітингувальників. З цією метою для обговорення серед адвокатів вже оприлюднено попередній текст звернення до Верховної Ради.

Нижче наводимо цей текст:

 • ВЕРХОВНІЙ РАДІ УКРАЇНИ
 • ЗАЯВА АДВОКАТІВ — УЧАСНИКІВ АКЦІЇ
 • 7 жовтня 2016 р. в Києві

Роль і значення інституту адвокатури в демократичному суспільстві визнана всіма цивілізованими країнами світу. У будь-якому правовому суспільстві адвокатам відведена особлива роль: призначення адвоката не обмежуються сумлінним виконанням свого обов’язку у межах закону. Адвокат має діяти в інтересах права в цілому так само, як і в інтересах тих, чиї права і свободи їм довірено захищати. Зміни до Конституції України посилили роль адвокатури не тільки в системі правосуддя, але і позасудового захисту прав і свобод людини.

Усвідомлюючи суспільне значення професії, адвокати вважають:

1. Професія адвоката є незалежною. Незалежність повинна гарантуватися державою через реальні механізми відповідальності посадових і службових осіб, які порушують професійні права адвокатів.

2. Професійний імунітет, права адвоката, закріплені в Законі України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», повинні належним чином кореспондуватися з процесуальним законодавством. Так, зокрема, потребують змін і доповнень положення Кримінально-процесуального кодексу України в частині спеціальних вимог щодо заходів забезпечення кримінального провадження стосовно адвоката.

3. Основоположним у діяльності адвоката є принцип лояльності. Захист законних прав та інтересів клієнта є домінантою. Дії адвоката повинні відповідати формулі «що не заборонено, те дозволено». Тому вимагають законодавчого закріплення наступні положення:

 • адвокат не повинен ототожнюватися зі своїм клієнтом. Публічні оцінки адвоката у зв’язку із здійсненням захисту і представництва клієнтів неприпустимі, і повинні спричинити належну відповідальність.
 • непорушність адвокатської таємниці має бути аксіомою для правоохоронних органів. Відповідальність за порушення адвокатської таємниці повинна носити реальний характер.
 • неприпустимо посилення відповідальності адвоката за вчинення дій, пов’язаних з реалізацією законних, в тому числі процесуальних прав та повноважень захисника та представника.

4. Законодавче закріплення адвокатської монополії може сприяти посиленню системи правосуддя, проте, з метою досягнення суспільного інтересу, така новація повинна бути належним чином збалансована реальним забезпеченням державою доступу до правосуддя незахищених верств населення шляхом розширення системи безоплатної правової допомоги, категорії справ, у яких допускається представництво штатними юрисконсультами.

5. У контексті адвокатської монополії уніфікація професії повинна відбутися без якісних втрат у значенні та довірі суспільства до інституту адвокатури.

6. Законодавче реформування адвокатури має бути спрямовано на посилення ролі інституту адвокатури без надмірного зарегулювання адвокатської діяльності.

7. При визначенні компетенції органів адвокатського самоврядування законодавчий акцент повинен бути зроблений на корисність і доцільність функцій останнього в сприйнятті кожним адвокатом. Органи адвокатського самоврядування повинні служити адвокатуру в цілому за поліпшення умов професійної діяльності для кожного адвоката.

8. Недоцільна надмірна централізація функцій органів адвокатського самоврядування.

9. Новий закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» повинен забезпечити законодавче закріплення визнання державою Основних положень про роль адвокатів, прийнятих VIII Конгресом ООН по запобіганню злочинам у серпні 1990 року.

10. Системна законопроектна робота у сфері захисту прав і свобод громадян є одним із завдань сучасної адвокатури.

11. Необхідно забезпечити на законодавчому рівні пропозиції адвокатури щодо реформування кримінальної юстиції, кримінального процесу, реальне процесуальна рівність сторін обвинувачення та захисту;

12. Адвокатура, як важливий елемент правової системи, зобов’язана пропонувати і публічно висловлювати власну думку щодо законопроектів, які впливають на охоронювані законом свободи, права і інтереси громадян.

Адвокатура має потужний інтелектуальний потенціал і здатна надати суб’єктам законодавчої ініціативи допомогу, спрямовану на вдосконалення процесу законотворчості в інтересах українського суспільства.

Звичайно, адвокатам Києва та Київської області хотілося б, щоб їх підтримав і інші регіони. Але судячи з усього, їх все влаштовує, або вони НЕ готові діяти самостійно «без підказки зверху», або просто не знають про цю акцію протесту. У будь-якому випадку цікаво, як на страйк адвокатів відреагують і в НААУ (де поки нічого НЕ говорять, що думають про такий «ініціативою знизу»), і в Адміністрації Президента (де щосили готують чергові зміни в Закон про адвокатуру), і, власне, у самій Верховній Раді.

Джерело «Вектор ньюз»