• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • LinkedIn

Юридична практика в суді припускає постійно націлену роботу адвоката на результат. Суддя в першу чергу — людина, тому і працює адвокат для нього, ставлячи перед собою завдання в його переконанні.

До заборонених в судовому представництві прийомам, результат яких виявиться поразкою, є:

Читання процесуальної документації. Якщо адвокат вирішив прийти в суд з метою прочитання там свого позову або заперечення, після чого він просто сяде на своє місце і відключиться – тоді в суд краще не приходити.

Монотонна тиха мова. Коли представника в суді не чути — краще зовсім не виступати, а сміливо сідати на своє місце. Юрист не повинен виглядати розумнішим за всіх у залі суду, він зобов’язаний бути переможцем. Це дуже важливо. Мова повинна бути легко сприйнятливий і зрозуміла, тому наявність складних словесних конструкцій, оборотів, перелік всіляких теоретиків права – величезний мінус для судової роботи.

Неструктуроване виклад. Якщо юрист почав свою історію, а потім кинув її, пославшись на правову норму, слідом перескочив на судовий прецедент, а потім знову повертається до початку, — подібний виступ викличе тільки протиріччя. І, природно, адвокат просто втратить свого слухача. Тому, якщо суд повинен напружуватися з метою вловити логіку сказаного адвокатом, такий захисник є вже програв.

Підготовка до судового засідання

Для кожного юриста індивідуальна. Не існує універсальних секретів досягнення успіху, у кожного вони свої. При підготовці до суду необхідно відволіктися. Таким чином, за кілька годин до судового слухання важливо «відключити» свою свідомість і просто не думати про майбутньому судовому процесі. При цьому розважити себе можна будь-якою справою: спілкуватися з друзями, слухати музику — все, крім того, що може стосуватися професії.

Юрист приходить в зал суду для того, щоб переконати суддю у своїй правоті, отже, дуже важливо встановити з ним контакт. При цьому можна йому посміхнутися, перекинутися парою фраз — вам відразу стане ясно, в якому настрої перебуває суддя.

Феміда сліпа. Тому адвокат повинен змусити її чути і повірити ВАШОЇ правді.

Також один із вагомих аспектів поведінки адвоката у залі суду — відсутність суєти. Не потрібно розкидати документи, сідати з місця на місце, відкривати і закривати свій портфель постійно, нервувати і т. д. Необхідно спокійно дістати всі необхідні речі, розкластися і влаштуватися комфортно.

При виступі в суді головне – вибудувати структуру. Юрист передусім повинен сам зрозуміти, що йому необхідно донести кілька основних тез, одну-дві правові норми, навколо яких крутиться основна маса судових спорів. Надзвичайно важливо закласти свою структуру спочатку і заявити, приміром, що позивач не прав з таких причин: 1 — …, 2 — …, 3 — … В кінці своєї промови потрібно всі факти закільцювати, тим самим підводячи підсумок сказаного.

Юридична практика показує, що не можна затягувати час свого виступу в суді більше 15 хвилин! Оптимальний час – від 7 до 10 хвилин. Все, що сказано юристом після 15-ї хвилини — навряд чи сприйметься суддею. Не потрібно говорити довго. Важливо залучити суддю на свою сторону, і не забувати, що найголовніше — суддя повинен очима адвоката прочитати ті документи, на які він посилається у своєму виступі.

Виступ юриста в залі суду – це спільна робота з суддею, спрямована на розбір матеріалів справи з точки зору адвоката і звернення уваги на ті факти, які вигідні йому. Таким чином, важливо почати свою роботу разом із суддею. І при цьому не забувати, що головною метою є перемога. Правда нікому не цікава, тому адвокат зобов’язаний донести ідею, яка стоїть за кейсом його клієнта.