• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • LinkedIn

Апокаліпсис для адвокатури

Адвокатська монополія, адвокатський маркетинг, адвокатська етика – все це і виїденого яйця не коштує перед обличчям тієї частки, яку доля підготувала російської адвокатурі

Народжувалися і вмирали люди, професії, цивілізації, і тільки адвокатура більше 2000 років залишалася незмінною. Як великий «адвокат» Демосфен у 300-х рр. до н. е. писав логографии і виголошував промови, так і сучасний адвокат з Урюпинська становить юридичні документи і виступає в міському суді.

Але прийшов час і адвокатів. У найближчі роки (не десятиліття, а роки) адвокатуру чекають кардинальні зміни, можна сказати – апокаліптичні. «Апокаліпсис» – буквально «зняття покриву». Давайте скинемо цей покрив. Спробуємо зрозуміти, що чекає нас у найближчому майбутньому.

СПС – і засурмив перший Ангел

Жоден сучасний адвокат не може уявити свою діяльність без довідково-правових систем. А багато хто ще пам’ятають вирізки з «Російської газети», і досі деякі ходять в суд з КК РФ у книжковому форматі. Але все більше і більше адвокатів знайомляться з текстом нормативно-правових актів на своїх гаджетах: смартфонах, ноутбуках, планшетах.

Електронні рішення – другий Ангел затрубив

У судовій системі було прийнято рішення про поступове запровадження практики опублікування всіх судових рішень в електронному форматі (Положення про порядок розміщення текстів судових актів на офіційному сайті Верховного Суду Російської Федерації в інформаційно-телекомунікаційній мережі «Інтернет»).

«Мій арбітр» – третій Ангел затрубив

Створений інтернет-ресурс КАД «Мій арбітр». Так з’явилася можливість подавати позовні заяви та інші юридичні документи дистанційно в електронному форматі. З 1 січня 2017 р. вводиться в дію «Порядок подання у Верховний Суд Російської Федерації документів в електронному вигляді, в тому числі у формі електронного документа».

Конструктор документів – четвертий Ангел затрубив

Створено інтернет-ресурси, що представляють собою інтерактивні анкети юридичних документів, наприклад інтернет-ресурс FreshDoc. Будь-який, навіть недосвідчений користувач, ставлячи галочки в опитувальному листі, автоматично формує юридично грамотний, «судопроходящий» документ.

Юрист-боти – п’ятий Ангел затрубив

У мережі з’явилися юрист-боти – алгоритми, які опрацьовують запит користувача, а потім шляхом пошуку по земельних ресурсах мережі видають відповідний відповідь. Якість подібних відповідей залишає бажати кращого, а одержали широке поширення юрист-боти спливаючих вікон (PopUp-вікна) шалено всіх дратують, але алгоритми поліпшуються і вдосконалюються. І вже не завжди зрозуміло, з ким ти спілкуєшся – з юристом або ботом.

Онлайн альтернативне регулювання спорів (Online ADR) – шостий Ангел затрубив

Перший успішний продукт за дозволом онлайн-спорів розробила в 2000-е рр. компанія SquareTrade. Він став застосовуватися на популярному ресурсі eBay. Згідно зі статистикою використання продуктів SquareTrade, були дозволені мільйони конфліктів в 120 державах на п’яти мовах світу.

Що засурмить сьомий Ангел?

Уявіть таку картину найближчого майбутнього. На ваш офіційну електронну поштову скриньку, створений на базі «Електронного уряду», приходить електронна квитанція про штраф. В автоматичному режимі це повідомлення надсилається в вашу юридичну фірму. Програма аналізує квитанцію за допомогою спеціальних алгоритмів і ключових слів і становить скаргу на накладення адміністративного стягнення. Скарга надсилається на сайт «Мій арбітр», спеціальна програма «Електронне правосуддя» розглядає її і виносить рішення про задоволення скарги, направляючи її органам, наложившим штраф.

При цьому жоден юрист не брав участі у даній процедурі.

Що чекає адвокатуру?

Можливі два варіанти.

  • Адвокатура піде в історію, так як її замінить електронна юриспруденція.
  • Адвокатура трансформується і знайде собі місце в нових реаліях.
  • Джерело: «Нова адвокатська газета»