• Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • Pinterest
 • Gmail
 • LinkedIn

Адвокатський офіс

Легалізуйте офіс:

 • Укладіть договір оренди як адвокат/право власності.
 • Внесіть і контролюйте дані до ЄРАУ.

Індивідуалізація приміщення:

 • Документально: в договорі оренди або в додатку (в плані споруди) орендодавець повинен відзначити, що приміщення використовується адвокатом.
 • Візуально: обов’язково зробіть вивіску на офісі з зазначенням про робочому місці адвоката.

Захистіть офіс:

 • Встановіть сигналізацію, укладіть договір охорони, поставте тривожну кнопку, по можливості відео-спостереження.
 • Не тримайте в офісі зайвих предметів, які можуть викликати сумнів або зацікавленість у третіх осіб. Офіс адвоката – не склад і не камера схову.
 • Якщо ви зберігаєте речові докази – виділяйте окреме приміщення або сейфовий шафа з позначенням: РЕЧОВІ ДОКАЗИ У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ.
 • Не зберігайте значні суми грошових коштів у офісі.
 • Зброя зберігається виключно у пристосованому для цього місці разом з дозволом, що не маєте місця або дозволу – утримайтеся від зберігання в офісі або вдома.
 • Не зберігайте в офісі печатки та документи, що не належать вам, організацій або підприємств, крім випадків, коли ви виконуєте функції щодо їх ліквідації та отримали офіційно. Документи, отримані від клієнтів для надання правової допомоги (правовий аудит, надання в суд оригіналів тощо), виходять НЕ для зберігання, а саме для певних дій.
 • Є ПИТАННЯ? Телефонуйте в регіональну раду адвокатів.

Адвокатська діяльність

Договір про надання правової допомоги

ЗАВЖДИ і обов’язково укладайте з клієнтом договір про надання правової допомоги в якості адвоката. Договір з ФОП або фізичною особою не підлягає захисту за законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Договір про надання правової допомоги є за своєю природою договором доручення, тому правильно визначайте обсяг прав та обов’язків довірителя і повіреного. При визначенні гонорару вказуйте точні строки його внесення, можливість припинення договору в разі невиконання клієнтом обов’язків по виплаті гонорару у встановлені терміни. Гонорар успіху допускається. Як повірений ви маєте право за Цивільним кодексом на утримання до проведення розрахунків, якщо це зазначено в договорі.

Передбачте в договорі можливість його припинення у випадку, якщо клієнт не виконує рекомендацій адвоката, не повідомив про звернення одночасно до іншого адвоката, аналогічні випадки. Адвокат не підписує з клієнтом акт виконаних робіт, а оформляє звіт. Ознайомте клієнта з звітом, попросіть підписати. Звітуйте поетапно. У кінці звіту проставляйте суму списаного гонорару (якщо взяли аванс), просіть клієнта підписати.

Якщо ви розраховуєте на гонорар успіху – забезпечте умови виконання клієнтом. Утримання особистих документів клієнта заборонено.

Якщо ви дієте за довіреністю – попередньо укладіть договір про надання правової допомоги. Неукладення договору не звільняє вас від дисциплінарної відповідальності, а перешкоджає захисту ваших прав.

У разі якщо договір припиняється достроково: поверніть клієнту особисті документи; передайте копії складених та направлених процесуальних документів, поясніть наслідки розірвання договору (під розписку), проекти документів, схема правової позиції – ваше особисте надбання, і вам вирішувати, як з цим бути, крім випадків, коли ви виходите зі справи між 1 і 2 інстанціями. Ваш обов’язок надати клієнту проект апеляційної скарги. Подавати її чи ні – справа клієнта.

Якщо клієнт з різних причин відмовляється підписати та отримати фінальний звіт, направте його рекомендованим листом.

Обов’язково підписуйте угоду про розірвання договору, якщо клієнт відмовляється – направляйте поштою.

НАГАДУЄМО! Правила адвокатської етики – алгоритм дій і захист для адвоката. Не знаєш, як вчинити, – почитай ПАЭ.

Є питання? Телефонуйте у регіональна рада.

Гонорар

Не вказуйте в договорах, що ви отримуєте аванс. При оподаткуванні зараз це не рятує (касовий метод), перші платежі визначайте як витрати на підготовку справи. Не будете мати проблем з можливими претензіями клієнта. Остаточну розрахункову суму можна визначати як гонорар, це впорядкує ваше оподаткування. ВСІ кошти, отримані адвокатом, формують його доход.

Витрати адвоката повинні бути документально підтверджені, іноді доцільно декларувати суму без урахування витрат. Гонорар успіху повинен бути чітко визначений. Зазвичай саме він не сплачується.

Не пов’язуйте гонорар з виконанням судового рішення, якщо ви не впевнені на 101 відсоток. Бувають випадки, коли гонорар краще повернути. Тоді Фортуна за одного проблемного клієнта дає двох хороших, і не болить голова від скарг (правило корифеїв, передається з покоління в покоління адвокатів).

Клієнт

Найбільш проблемні клієнти – родичі.

Хочеш допомогти другу – порекомендуй надійного колегу-спеціаліста і домовся з останнім про розмір гонорару. Збережеш одного і нерви.

В адвокатській роботі клієнт НЕ завжди правий. Пам’ятаєте, до вас звернулися як до фахівця. Позицію і поведінку формуєте ВИ. Якщо позиція не збігається з думкою клієнта, або його поведінка не коригується, краще подумайте, чи потрібен вам цей клієнт.

Ніколи не беріть клієнтів з реальним або потенційним конфліктом інтересів. Це порушення правил етики. Навіть якщо ви дуже тонко побудувати відносини з такими клієнтами, отримаєте від кожного з них сумніви і підозри щодо лояльності. Якщо конфлікт інтересів штучний, просто зверніть увагу на положення ПАЭ.

Пам’ятаєте стару приказку: якщо справа виграна, клієнт вважає, що виграв його сам, якщо програно – програв адвокат.

Клієнт завжди недоговорює адвоката про обставини чи факти. Якщо ви зіткнулися з таким ставленням клієнта кілька разів, ставтеся до нього з обережністю.

Завжди ставте під сумнів те, що говорить клієнт. Просіть документально довести. Якщо сумніваєтеся в доказах, які надав клієнт, запропонуйте безпосередньо йому подати їх в суд. Убезпечите себе і зберегти репутацію.

Клієнт, який по можливості намагається отримати безкоштовну консультацію у кількох адвокатів, завжди вибере більш дешеві послуги.

Спробуйте спілкуватися з клієнтом під запис. Це дисциплінує клієнта і адвоката.

НЕ спілкуйтеся з клієнтом та іншими особами у власному автомобілі, автомобілі клієнта, автомобілі іншої особи.

Використовуйте технічні засоби захисту переговорів.

Не обіцяйте клієнту нічого, але давайте йому обґрунтовану надію.

Виберіть, хто ви для клієнта – психотерапевт або спеціаліст з питань права. Це унормує стосунки і збереже ваш час.

Документи

Утримайтеся від оригіналів. Насправді адвокат чудово може працювати з копіями.

Не беріть на зберігання документи клієнта, тільки в крайньому випадку і виключно для надання правової допомоги.

Найкраще місце для зберігання проблемного документа – судову справу.

Зберігайте документи клієнта і виклад своїх думок по них в різних місцях.

Якщо ви підшили документи клієнта в адвокатське досьє, ви надали їм статус адвокатської таємниці. Не можуть становити адвокатську таємницю первинні бухгалтерські документи клієнта. Вам завжди доведеться їх повернути.

Починайте адвокатське досьє з договору про надання правової допомоги.

Якщо ви отримуєте документи клієнта для правового аналізу та аудиту на 5-6 міс., почніть робити такий аудит, тримайте дані документи під власним правовим висновком.

Ніколи не підписуйте документи за клієнта, отримаєте повноваження на підпис власним ім’ям.

Чим менше у вас документів клієнта в оригіналах, тим вам безпечніше.

Клієнт сам може подбати про долю своєї бухгалтерії, комп’ютерів і печаток.

Подбайте про власну безпеку.

Електронні носії

Комп’ютер, як офісного, так і домашній, може містити виключно процесуальну інформацію. Для більш значущих відомостей користуйтеся накопичувачами. Зберігайте їх в іншому місці.

Не давайте рекомендації клієнту по СМС або через інші програмні системи. Зараз безпечних каналів немає.

Користуючись телефоном, враховуйте, що його можуть прослуховувати, навіть без санкції суду.

Або ви відчайдушно ігноруєте це, або не обговорюєте по телефону позаштатні моменти. Це ваш особистий вибір.

Ще жодного разу слідчі органи не скористалися результатами негласних слідчих дій щодо адвоката. Це більше психологічний вплив. Нервові адвокатами не працюють.

Інша власність адвоката

Там, де живете ви і ваша сім’я, не можуть зберігатися речі і документи, які порушують спокій родини. Для цього є спеціально пристосовані місця.

Залишаючи документи в автомобілі на кілька хвилин, не виключайте можливість, що хтось саме цих хвилин і чекає.

Не залишайте ваші речі (портфель, сумку, телефон, автомобіль) без уваги і з можливістю доступу до них сторонніх осіб.

Недопуск на слідча дія

Обшук у клієнта:

 • Готуйте клієнта заздалегідь, поясніть йому, як він повинен підготуватися до обшуку, проінструктуйте його, роз’ясніть, де і які зауваження він повинен вносити.
 • Навчіть клієнта користуватися Єдиним реєстром судових рішень або доручіть помічникові моніторинг. Отримаєте цікаву інформацію.
 • Привчіть клієнта до фрази: «Я дзвоню своєму адвокату», заготовте текст СМС-повідомлення, підготуйте заяву клієнта, інструкції.
 • Заздалегідь укладіть угоду, підпишіть, заповніть ордер.
 • Виїжджайте на обшук удвох, як мінімум. Другий фіксує події.
 • Якщо ви приїхали, а обшук не почався – вас допустять.
 • Якщо обшук почався без вас – вас можуть не допустити, спробуйте спокійно пояснити, що ви приїхали надавати правову допомогу, спробуйте передати копії повноважень. Не допускають?
 • викликайте поліцію, у портфелі у вас завжди повинен бути бланк заяви;
 • не вступайте в суперечки – бережіть нерви;
 • не використовуйте силу – клієнт у вас проінструктований і готовий до обшуку;
 • подавайте заздалегідь підготовлену заяву про злочин, ідіть спокійно працювати.

Ваша допомога клієнту – не зламані двері і побиті шибки, а максимальна готовність до кожного слідчому дії.

Допит

Отримавши повістку на допит, якщо це не входило у ваші плани:

 • Подайте повідомлення в рамках ст. 65 КПК про те, що ви не можете бути допитані в якості адвоката (розбиратися, в якому саме кримінальному провадженні, будете потім). Вкажіть у заяві на ім’я слідчого, що ви повідомили у регіональну раду про можливі порушення. Прикладіть до заяви копію свідоцтва.
 • Негайно повідомте в регіональну раду про спробу провести допит. Цього може бути достатньо, щоб така спроба більше не повторилася.
 • Якщо слідчий наполягає, попросіть надіслати повістку на допит йдіть тільки з представником регіонального ради і захисником. У разі потреби вони підтягнуть необхідну кількість колег.
 • Вимагайте проведення допиту із застосуванням технічних засобів фіксації в порядку ч. 1 ст. 107 КПК. Передайте ця вимога, по-перше, усно слідчому. Якщо слідчий не виконає усну вимогу, викладіть його в протоколі допиту після своїх особистих даних. На допиті для того, щоб заявити про вимоги в рамках ст. 65 КПК, все одно необхідно відкрити протокол з анкетних даних. Далі – лише 65. Давати показання чи ні – ваша справа. Порушень ПАЭ не буде.
 • Обшук

  При надходженні інформації про можливий обшук:

  З’ясуйте для себе можливий інтерес і чи можна уникнути заходи шляхом повернення документів/речей клієнта, перевірки наявності зайвих предметів в офісі.

  Якщо обшук відбувається раптово:

 • не нервуйте;
 • перебуваючи в офісі, закрийте двері, скористайтесь тривожною кнопкою або поставте офіс на сигналізацію. Прибуде наряд охорони;
 • одночасно зателефонуйте до регіонального рада. З’ясуйте, чи було попереднє повідомлення;
 • якщо повідомлення не було, і представник ради не виїжджав, повідомте адресу і телефон. Чекайте представника ради;
 • ознайомившись з постановою про обшук, перевірте його на відповідність ст. 23 Закону: ким внесено клопотання, кому дозволено проводити обшук, що шукають перевірте документи і зазначена особа в постанові.
 • Прийміть для себе рішення про видачу документів/речей, попередьте про порушення адвокатської таємниці.

  З посиланням на статтю 22 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» повідомте слідчого про умови втрати документом (інформацією) статусу адвокатської таємниці лише за письмовою заявою клієнта.

  При ознайомленні з постановою про проведення обшуку прямо на постанові, з яким ознайомилися, вкажіть, що вимагаєте провести слідчу дію з застосуванням технічних засобів фіксації, у порядку ч. 1 ст. 107 КПК.

  Постарайтеся запросити як понятих осіб, яким ви довіряєте. Якщо правоохоронні органи наполягають на понятих, які приїхали з ними, наполягайте на залученні додаткових понятих з вашого боку. КПК не обмежує кількість понятих.

  Повідомте, що ви – адвокат. Надайте документи. Заперечуйте проти початку обшуку без представника ради.

  У разі огляду або вилучення документів, що становлять адвокатську таємницю, чітко повідомте слідчого, в присутності понятих, що ці речі і документи становлять адвокатську таємницю, і що ви заперечуєте проти їх огляду або вилучення.

  Фіксуйте порушення

  Зверніть увагу, щоб усі присутні були внесені в протокол. Вимагайте документи. Якщо слідчий намагається оглянути документи, речі, які не згадуються в постанові, вимагайте внесення цієї обставини в протокол.

  Обшук без представника ради – незаконний. Повідомте про це слідчому. Уважно стежте за сторонніми особами, переміщаються по офісу. Закрийте інші приміщення на ключ. Дозволяйте заходити в інші приміщення по закінченні огляду в поточному приміщенні.

  Вимагайте від слідчого внесення кожного кроку в протокол. Нехай нервує слідчий. Всі зауваження ретельно внесіть до протоколу, отримаєте копію.

  Складіть заяву до ради про порушення професійних прав, передайте представнику ради. Кожне неправомірне дію слідчого/прокурора щодо вас повинно бути оскаржене, винесено судове рішення. Цікавтеся долею питання, не покладати все на плечі представника регіональної ради.

  Підозра

  Якщо у вас планується повідомлення про підозру – повідомте регіональна рада.

  Представник регіональної ради повинен бути з вами на слідчій дії.

  Ніколи не захищайте себе самостійно. Ви – упереджені. Запросіть на допомогу колезі.

  Турбуйтеся про власну безпеку.

  За вас цього ніхто не зробить.

  Інформаційний ресурс:

  https://kmkdka.com/advokatura/bezpeka-advokatskoyi-diyalnosti

  Дізнайтеся більше про те, як створити лендінгем, адже він теж хоче бути красивим