• Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • LinkedIn

На засіданні були присутні голова ГФСУ Роман Насиров (що вже показово) і ряд представників податкової служби. На порядку денному були питання податкової, митної та антикорупційної політики.

Але найактивніше обговорювалися два наболілі проблеми:

  • безпідставне розірвання податківцями в односторонньому порядку договорів про визнання електронної звітності;
  • зволікання при укладенні нових договорів.

На жаль, вони придбали масовий характер, що, судячи з усього, викликане зниженням можливостей податківців для маніпуляцій з «9-м табором»*. Які при цьому виникають наслідки для продавців/покупців, ви, швидше за все, розумієте:

Згадане зниження обумовлено, зокрема, виключенням з 01.01.2016 р. п. 184.1 ПКУ таких підстав для ПДВ-розреєстрації, як відсутність платника за місцезнаходженням і відсутність підтвердження щодо його місцезнаходження.

  • затримки з реєстрацією податкових накладних / розрахунків коригування, що в підсумку може призвести до штрафів за ст. 1201 ПКУ. Звичайно, ви можете згадати, що дана стаття посилається на вину, яку в цьому випадку можна оскаржити. Але, на жаль, вона прямо згадується лише при реєстрації протягом 180-денного терміну, а до цього моменту апелювати можна лише до п. 2 ст. 218 ГКУ;
  • проблеми з відображенням покупцями податкового кредиту.

На жаль, конкретних результатів з цих питань домогтися не вдалося. Очевидно, що податківці розривають такі договори безпідставно і навіть визнають це. Наприклад, в якості такої підстави було заявлено розбіжність відомостей про директора в договорі і ЄДР. За фактом договір також можуть розірвати і при виявленні у платника ознак фіктивності із ст. 551 ГКУ (така можливість зафіксована в Порядку № 543, який навіть не зареєстрований у Мін’юсті).

Рекомендований порядок взаємодій підрозділів ГФС при комплексній відпрацювання податкових ризиків з податку на додану вартість, затверджений наказом ГФСУ від 28.07.2015 р. № 543.

Нагадаємо, підставами для розірвання договору податківцями в односторонньому порядку є неподання платником нового посиленого сертифіката відкритого ключа або зміна місцезнаходження (іто з застереженнями).

Як з цим боротися? На жаль, але поки, мабуть, лише через скарги і звернення в суд. Наприклад, якщо податківці відмовляються реєструвати податкову накладну через розірване договору (що, на вашу думку, відбулося незаконно), то в такому випадку можна оскаржити таку відмову і вимагати реєстрації накладної. При цьому, строго кажучи, такий спір є немайновим, а тому судовий збір повинен обмежуватися розміром 1 МЗП.

За матеріалами «Бухгалтер 911»